dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

Uroda

Botox zmniejsza zmarszczki mimiczne – jak działa toksyna botulinowa?

Kurze łapki w kącikach oczu, zmarszczki pionowe i poziome na czole czy też zmarszczki palacza widoczne wokół ust – to jedynie parę typów zmarszczek mimicznych. Aby się ich pozbyć, można zapisać się na botox. Na czym dokładnie polega tego typu zabieg i jakie może dać on rezultaty?

Czym jest toksyna botulinowa – botox, jad kiełbasiany?

Substancją używaną podczas zabiegów usuwania zmarszczek określanych jako botox jest toksyna botulinowa typu A, która również określana jest potocznie jako botox. 

Jest to rodzaj toksyny oddziałującej na układ nerwowy – neurotoksyny, która produkowana jest przez bakterie jadu kiełbasianego. Bywa ona wobec tego określana również jako jad kiełbasiany.

Toksyna botulinowa jest jedną z najsilniejszych toksyn, która może powodować również śmierć. Wywołuje ona problemy z oddychaniem i działaniem wielu narządów, gdy dostanie się do organizmu w zbyt dużej ilości, na przykład po zjedzeniu produktów mięsnych czy konserw, w których doszło do rozwoju tej bakterii.

Takie działanie toksyny botulinowej przyciągnęło uwagę badaczy, którzy odkryli, że niewielkich dawkach może ona posiadać właściwości terapeutyczne. Używana jest ona między innymi na schorzenia mięśniowe, na przykład krucze mięśni, spastyczność, zeza.

Jak toksyna botulinowa zmniejsza zmarszczki?

Działanie toksyny botulinowej powoduje również, że jest ona powszechnie stosowana w przypadku usuwania zmarszczek w gabinetach medycyny estetycznej.

Aby dowiedzieć się, jak toksyna botulinowa zmniejsza zmarszczki, trzeba bliżej przyjrzeć się sposobowi jej działania na tkanki.

Botoks powoduje zablokowanie przewodnictwa impulsów nerwowych, które prowadzą do tkanki mięśniowej. W efekcie może on spowodować, że mięśnie nie pracują lub są znacznie osłabione. Jest to czasowy rezultat oddziaływania toksyny, ponieważ z czasem połączenia nerwowo-mięśniowe są odbudowywane.

Wobec tego toksyna botulinowa może być bardzo pomocna w przypadku zmarszczek mimicznych, czyli tych, które tworzą się podczas poruszania się mięśni twarzy. Wstrzyknięcie botoksu powoduje wtedy, że mięśnie są osłabione, a widoczna zmarszczka zanika. Twarz wtedy wygląda młodziej.

Gdzie można wykonać botox?

Gdy chodzi o botox Kraków jest jednym z wielu miast, w którym taki zabieg jest dostępny. Można wykonać go w dobrych gabinetach i klinikach medycyny estetycznej.

Wykonaniem zabiegu zajmują się lekarze medycyny estetycznej, którzy posiadają właściwe uprawnienia. Często są to również lekarze dermatolodzy.

Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowo podany botox może być powodem poważnych problemów, między innymi może on wywołać paraliż mięśni twarzy. W związku z tym nie powinno się korzystać z zabiegów prowadzonych przez osoby, które nie mają do tego właściwych uprawnień.

Do skorzystania ze swojej oferty zabiegów zaprasza Instytut Bielenda w Krakowie, który specjalizuje się w prowadzeniu botoksu.

Jakie efekty daje zabieg z toksyną botulinową?

Zabiegi bazujące na toksynie botulinowej pozwalają na zredukowanie widoczności zmarszczek mimicznych, na przykład:

  • zmarszczek wokół oczu – kurze łapki, zmarszczki na dolnej powiece
  • zmarszczek na czole – pionowych i poziomych
  • bruzd nosowo-wargowych
  • zmarszczek przy ustach – zmarszczek palacza
  • zmarszczek na szyi

Efekty są zauważalne najczęściej przez okres od 3 miesięcy do 6 miesięcy. Po tym czasie odbudowane zostają połączenia nerwowo-mięśniowe i ruch mięśnia powraca. Zabieg można wówczas przeprowadzić ponownie.

Warto też zaznaczyć, że toksyna botulinowa znalazła zastosowanie w innych obszarach, między innymi służy ona do redukowania nadpotliwości czy do zmniejszania migren.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.