dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

cellulit a cellulitis
Uroda

Cellulit a cellulitis – jedno i to samo?

Piękna, gładka skóra o zdrowym kolorze jest marzeniem każdej osoby dbającej o własne zdrowie. Czym jest cellulit i dlaczego jest zmorą coraz szerszej grupy społeczeństwa? I czy jest tym samym co cellulitis?

Cellulit

Cellulit zwany jest inaczej „skórką pomarańczową”. Nic dziwnego. Przypadłość ta sprawia, że na skórze pojawiają się swego rodzaju „grudki”, nie jest ona dłużej tak gładka, ani jędrna. Cellulit może się pojawiać z wielu przyczyn – na jego obecność często wpływają hormony, dieta z nadmiarem cukru lub soli, palenie papierosów, mało aktywny tryb życia, zbyt obcisłe ubrania, niewłaściwa postawa.

W największym skrócie, cellulit jest nierównomiernym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej, która występuje najczęściej na piersiach, brzuchu, pośladkach i udach.

Cellulit można podzielić na dwa rodzaje:
– wodny;
– tłuszczowy.

Cellulit wodny jest efektem zatrzymania wody w organizmie, co powoduje obrzęk. Można go zwalczyć zmieniając dietę, sposób ubierania się (nosić mniej obcisłe i zaburzające krążenie ubrania), wprowadzając ćwiczenia do swojego planu dnia. Cellulit tłuszczowy ma głównie źródło w niepoprawnej diecie i często dotyczy osób borykających się z nadwagą. Jest efektem nieprawidłowego rozmieszczenia lipidów. Pierwszym krokiem w walce z cellulitem tłuszczowym powinna być lepsza dieta, wykluczająca słodycze, fast foody, alkohol, a pełniejsza w warzywa, owoce, chude mięso i żywność nieprzetworzoną.

Cellulitis

Cellulitis jest bakteryjną chorobą, zapaleniem tkanki łącznej, który równa się stanom zapalnym skóry i tkanki podskórnej. Za tę chorobę najczęściej odpowiedzialne są gronkowce, rzadziej paciorkowce. Wstępem do zakażenia najczęściej jest jakaś forma mechanicznego uszkodzenia skóry: tatuaż, przekłucie uszu, operacja, poparzenie, ukąszenie. Choroba może się rozwinąć również w wyniku zakażenia po ugryzieniu psa lub kota. Narażone na nią są też osoby chorujące na egzemę, łuszczycę lub grzybicę. Nieleczony cellulitis może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, a nawet sepsy.

Cellulit a cellulitis

Choć wydaje się, że te dwie nazwy są do siebie bliźniaczo podobne, oznaczają tak naprawdę dwa odrębne zjawiska choć dotyczące, w dużym stopniu, tego samego obszaru ludzkiego ciała, jakim jest skóra. Niemniej cellulit jako efekt zatrzymania wody lub nierównomiernego rozłożenia tkanki tłuszczowej jest najczęściej wynikiem złego stylu życia i poprzez wprowadzenie modyfikacji w postaci większej ilości ruchu, diety i nowych nawyków może być zwalczony. Cellulitis zaś jest efektem zakażenia bakteryjnego i powinien być leczony pod okiem specjalistów.