dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

Zakupy

Dlaczego nadmierny stres wpływa destrukcyjnie na nasze życie?

Stres towarzyszy nam w codziennym życiu i nie powinien być rozpatrywany jedynie w ujęciu negatywnym. Pobudza nas do działania, pozwala też poradzić sobie w trudnych sytuacjach, sprzyjając mobilizowaniu się. Niestety, nadmierny stres w sposób destrukcyjny wpływa na nasze zdrowie, a także życie. Dlatego też, w miarę możliwości, powinniśmy z nim walczyć we własnym zakresie bądź poszukać pomocy u specjalisty.

Stres, który niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne

Osoby żyjące w permanentnym stresie zazwyczaj nie mogą pochwalić się dobrą kondycją fizyczną. Często towarzyszą im skurcze mięśni, bóle brzucha, migreny czy problemy z zasypianiem. Stres nie sprzyja kontrolowaniu prawidłowej diety, prowadzeniu zdrowego stylu życia czy utrzymywaniu pozytywnych relacji z innymi. Na twarzy osób ciągle zestresowanych pojawiają się zmarszczki, a skóra staje się sucha i matowa. Ciągłe zdenerwowanie sprawia, że trudno nam kontrolować swoje emocje – mowa tutaj głównie o emocjach negatywnych, takich jak agresja, paniczny strach czy złość. Nie potrafimy budować nowych relacji, a coraz trudniej utrzymać nam te, które nawiązaliśmy dotychczas. Chodzi nie tylko o relacje przyjacielskie, lecz także rodzinne. Niektórzy tracą wiarę w siebie, popadają w różnego typu stany lękowe, towarzyszą im spadki nastroju, a finalnie może rozwinąć się u nich depresja. Oczywiście, mowa o osobach, którym stres towarzyszy na co dzień, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Można stwierdzić, że ciągłe zdenerwowania niejako zabija nas od środka, niszcząc krok po kroku nasze zdrowie fizyczne, a także wpływając na naszą psychikę.

Jak poradzić sobie ze stresem?

Z permanentnym stresem trudno jest poradzić sobie na jeden sposób – najlepiej działać wielopoziomowo, tak aby móc odczuć pożądane rezultaty w stosunkowo krótkim czasie. Zadbajmy o swoje ciało, pozwalając mu na odrobinę relaksu. Wykorzystajmy pistolet do masażu mięśni, aby zredukować nadmierne ich napięcie. Gorąca kąpiel czy wizyta u profesjonalnego masażysty również powinny pomóc. Pamiętajmy także o tym, aby zapewnić sobie komfort psychiczny. Pozwólmy sobie raz w tygodniu na tak zwany „day off”, który poświęcimy tylko i wyłącznie sobie. Wyłączmy telefon i komputer, włączmy za to ulubioną muzykę, obejrzyjmy ciekawy film lub przeczytajmy interesującą książkę. Dobre efekty przynosi również aromaterapia. Jeśli tego typu domowe metody nie przyniosą rezultatu, warto udać się po pomoc do specjalisty. Być może nasz problem jest o wiele głębszy, wymaga szerszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia zarówno w formie terapii, jak i leczenia farmakologicznego.

Ciągły stres działa destrukcyjnie na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne, dlatego też warto podejmować niezbędne kroki, aby umieć sobie z nim poradzić. Kluczem do sukcesu będzie także ograniczenie stresujących sytuacji w naszym życiu, zapewniają sobie tym samym większy komfort. Czasami bywa to trudne, jednak warto mieć na uwadze, że stres w dłuższym okresie wywiera bardzo negatywne skutki na nasz organizm.