dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć farbę akrylową z ubrania
Lifestyle

Jak zmyć farbę akrylową z ubrania?

Farba akrylowa to jeden z najtrwalszych rodzajów farb, którą można wykorzystać do malowania wnętrz, obrazów i wielu innych rzeczy. Najczęściej do zabrudzenia odzieży dochodzi podczas malowania ścian w pomieszczeniu. Zastanawiasz się czy takie ubranie da się jeszcze uratować? Niestety, w większości przypadkach ciężko wyczyścić materiał z tego produktu, ale jest kilka sposobów które można wykorzystać. W tym artykule znajdziesz kilka porad, które mogą Ci pomóc skutecznie zmyć farbę akrylową z ubrania.

Czego dowiesz się z artykułu:

 • dowiedz się więcej o farbie akrylowej
 • jak zmyć farbę akrylową z ubrania? – wskazówki przed usunięciem barwnika 
 • łatwe metody na zmycie farby akrylowej
 • zerwij farbę za pomocą zwykłej taśmy
 • potrzebne substancje do usuwania farb akrylowych

Zobacz również: Jak zmyć plamy podkładu z ubrań?

Dowiedz się więcej o farbie akrylowej

Farby akrylowe są produkowane na bazie wody i żywicy akrylowej. To rodzaj żywicy, który w swoim składzie zawiera polifenole, epichlorohydryny oraz oligomery. Dzięki połączeniu tych składników powstaje tworzywo sztuczne, które jest odporne m.in. na zarysowania, wilgoć, wysokie temperatury, a nawet na niektóre mocne substancje chemiczne. W związku z tym farby akrylowe znalazły swoje zastosowanie w różnych dziedzinach sztuki. Używana jest nie tylko do malowania ścian w mieszkaniu, ale może być także stosowana do barwienia szkła, drewna, metalu, plastiku oraz papieru. Jej dwie główne zalety to łatwość obsługi oraz bardzo szybkie schnięcie. Jest również stosunkowo tanią farbą, dostępną w różnych odcieniach kolorów.

farba akrylowa

Jak zmyć farbę akrylową z ubrania? – wskazówki przed usunięciem barwnika 

Zanim zdecydujesz się, na usunięcie farby z materiału, trzeba wziąć pod uwagę pewne informacje. Warto zaznaczyć, że im szybciej zaczniemy działać tym będzie to dla nas korzystniejsze. Tak jak w przypadku większości plam, świeże będą o wiele prostsze do zmycia, niż te zaschnięte. Musisz przewrócić odzież na lewą stronę, ponieważ dzięki temu farba nie wniknie we włókna i zostanie prawidłowo usunięta.  W momencie, gdy ubranie ma grubą tkaninę możesz zastosować mocniejsze środki. Przy lekkich materiałach staraj się usuwać plamy delikatnie i z wyczuciem. Całkowite pozbycie się dużych zabrudzeń będzie wręcz niemożliwe do osiągnięcia. W tej sytuacji najlepiej będzie zdecydować się na wyrzucenie ubrania. Pamiętaj także, aby wybrać odpowiednią metodę dla rodzaju materiału, z której powstał ubiór.

Łatwe metody na zmycie farby akrylowej

Przy niedawno powstałej plamie, spróbuj delikatnie ściągnąć jak najwięcej farby za pomocą suchego ręcznika. Możesz także pomóc sobie ostrym narzędziem np. nożem. Po wykonaniu tej czynności zacznij ubranie polewać zimną wodą. Następnie ubranie wypierz w pralce lub ręcznie z dodatkiem płynu do płukania. Gdy zabrudzenie jest zbyt duże, to wystarczy namoczyć w misce z zimną wodą lub odplamiaczem. 

Znasz już proste rozwiązanie na świeże plamy, a więc przejdźmy teraz do trudniejszego zadania i zastanówmy się co zrobić z tymi, które były nieco dłużej na odzieży.

Zobacz także: Czy warto kupić pralko suszarkę?

Zerwij farbę za pomocą zwykłej taśmy

Wystarczy przykleić taśmę do wysuszonej farby i wygładzić ręką, tak aby idealnie przylegała do materiału. Następnie trzeba delikatnie zerwać. Pamiętaj, żeby się przy tym nie spieszyć i robić to powoli, ponieważ zbyt mocne szarpnięcie może uszkodzić tkaninę.

taśma klejąca

Potrzebne substancje do usuwania farb akrylowych

Na zaschnięte farby możesz także użyć produkty, które znajdziesz w swoim mieszkaniu. A należą do nich:

 • amoniak
 • ocet
 • aceton
 • alkohol
 • benzyna
 • zmywacz do paznokci

Na początek ostrym przedmiotem ściągnij wierzch farby. Płatek kosmetyczny namocz wybranym produktem i delikatnie zmywaj, przesuwając od krawędzi do środka plamy. Następnie dokładnie wypłucz ubranie w zimnej wodzie i tradycyjnie wypierz.

Podsumowanie

Istnieje wiele substancji, które można wypróbować do usunięcia zabrudzeń po farbie. Trzeba pamiętać, aby najpierw upewnić się, że materiał nie jest wrażliwy na wybrany środek czyszczący. Można zastosować różne metody, w tym wcieranie, pranie w pralce lub wybielanie. Powinny być wykonane zgodnie z wytycznymi, aby uniknąć uszkodzenia materiału. W razie potrzeby warto skonsultować się z profesjonalistą, dzięki temu będziesz miał pewność, że uzyskasz najlepszy efekt.