dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak odkamienić żelazko parowe
Lifestyle

Jak odkamienić żelazko parowe?

Prasowanie nie jest zbyt lubianą czynnością, ale jeśli ktoś nie chce zakładać pogniecionych ubrań, to musi sięgnąć po żelazko. Dużym udogodnieniem są modele parowe. Trzeba jednak pamiętać o ich regularnym odkamienianiu. W przeciwnym razie dojdzie do skrócenia żywotności urządzenia. Jest wiele sposobów, aby zrobić to szybko i skutecznie. Nie trzeba nawet sięgać po specjalistyczną chemię. Do wyboru są rozmaite domowe sposoby na odkamienianie żelazka. Warto je poznać i oczywiście systematycznie stosować.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • dlaczego powinno się regularnie odkamienić żelazko parowe?
  • jak odkamienić żelazko parowe?
  • sposoby na odkamienianie żelazka parowego

Dlaczego powinno się regularnie odkamienić żelazko parowe?

Wiele osób zapomina o regularnym odkamienianiu żelazka, co jest jednak sporym błędem. Nie ma znaczenia, jaki ktoś wybierze model urządzenia. W każdym przypadku powinno się odkamieniać żelazko parowe, co mniej więcej dwa miesiące. Pojawia się jednak pytanie, po co się to robi. Celem odkamienia jest przeciwdziałanie powstawaniu nieestetycznych smug na ubraniach podczas prasowania i zmniejszenie ryzyka awarii urządzenia. Jeżeli żelazko nie będzie regularnie odkamieniane, to niestety skróci się okres jego żywotności. Pamiętać należy również o tym, aby stosować odpowiednią wodę. W celu przeciwdziałania osadzaniu się kamienia najlepiej sprawdza się woda destylowana, demineralizowana, przefiltrowana. Nie należy również pozostawiać wody w pojemniku, trzeba ją wylewać zawsze po zakończeniu prasowania.

Jak odkamienić żelazko parowe?

Do odkamieniania żelazka parowego można zastosować tani i powszechnie dostępny środek w postaci kwasku cytrynowego. Wystarczy połączyć go z wodą w odpowiednich proporcjach. Do odkamieniania żelazka należy przygotować roztwór z dwóch łyżeczek kwasku i szklanki gorącej wody. Całość trzeba dokładnie wymieszać, aż do rozpuszczenia kryształków. Następnie przeciera się stopkę żelazka szmatką nasączoną roztworem. Mieszankę wlewa się także do pojemnika. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie funkcji parowania i wyprasowanie starej tkaniny aż do opróżnienia zbiornika. Można liczyć na to, że żelazko zostanie pozbawione osadów. Oczywiście należy również pamiętać o czyszczeniu otworów znajdujących się w stopce. Świetnie sprawdza się do tego patyczek kosmetyczny. Należy namoczyć go w kwaśnym roztworze i przystąpić do usuwania nalotów.

Sposoby na odkamienianie żelazka parowego

Do odkamieniania żelazka parowego świetnie sprawdzi się ocet. Jest to bardzo skuteczna metoda, bezinwazyjna, tania i ekologiczna. W celu zrobienia roztworu należy wymieszać ze sobą w równych proporcjach ocet i wodę. Powstałą mieszankę wlewa się do żelazka i włącza funkcję parowania. Następnym krokiem będzie poczekanie aż do całkowitego wyparowania całego płynu. Czynności powinno się powtórzyć kilka razy. Do odkamieniania żelazka można stosować również gotowe środki. W sprzedaży są specjalne preparaty w płynie do usuwania kamienia. Mogą mieć także postać w proszku do rozpuszczania w wodzie. Oczywiście w przypadku stosowania gotowych preparatów chemicznych należy zachować szczególną ostrożność. Kluczowe jest także ścisłe stosowanie się do zaleceń producenta.