dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

depresja
Zdrowie

Jak poradzić sobie z depresją?

W Polsce na depresję choruje około 1,5 mln ludzi. Ma ona różne nasilenie czy zespół objawów. Nieleczona, może nawet prowadzić do śmierci. Nie wolno więc bagatelizować symptomów świadczących o obniżonym nastroju czy utracie radości i zainteresowania bieżącymi sprawami. Jak możesz poradzić sobie z depresją?

Bądź dla siebie dobry

Depresja to choroba, która sprawia, że widzisz wszystko w czarnych barwach. Możesz czuć się rozczarowany samym sobą i swoim życiem. Możliwe, że towarzyszy Ci poczucie winy. Prawdopodobnie masz dni, kiedy ciężko wstać Ci z łóżka, szybko się męczysz, nie umiesz żyć w takim tempie, jak kiedyś. To bardzo ważne, abyś pamiętał, że walczysz z podstępnym zaburzeniem. To, jak się czujesz i co myślisz o sobie, jest wynikiem choroby. Bądź więc dla siebie wyrozumiały i dobry.

Zadbaj o siebie

W depresji ciężko jest dbać o siebie. W miarę możliwości warto jednak starać się to robić. Jeśli masz więcej energii to postaw na aktywność fizyczną. Odżywiaj się zdrowo i jedz regularnie posiłki, nawet jeśli nie masz na nie ochoty. Utrzymaj kontakt z bliskimi i przyjaciółmi. Unikaj stresów, wybieraj zaś zajęcia, które sprawiają Ci radość. Jeśli jednak masz gorszy dzień, to do niczego się nie zmuszaj, po prostu odpocznij. Dobrze jest spróbować medytacji i technik relaksacyjnych.

Zwróć się do profesjonalisty

Depresja to poważna choroba, której nie wolno bagatelizować. Dobra wiadomość jest taka, że można ją skutecznie leczyć. W tym celu łączy się farmakologię z psychoterapią. Na początku ważna jest rozmowa z lekarzem psychiatrą, który może zdiagnozować zaburzenia nastroju i przepisać odpowiednie leki. Poprawę poczujesz około 2-4 tygodnie od pierwszego zażycia tabletek. Leki przede wszystkim pomagają uporać się z objawami. Z kolei psychoterapia skupia się na przyczynach powstania depresji, pozwala zmierzyć się z problemami i zbudować odporność psychiczną. Aby skontaktować się ze specjalistą, można skorzystać z prywatnych gabinetów lub państwowych placówek. Jest także opcja, aby udać się się do poradni zdrowia psychicznego jak np. Harmonia LUX MED – https://harmonia.luxmed.pl/artykuly/depresja-przyczyny-najczestsze-objawy-sposoby-leczenia/.

Depresja uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Odbiera radość życia, sprawia, że świat przybiera szare odcienie, wysysa energię i entuzjazm. Warto pamiętać, że powstaje ona na skutek czynników biologicznych, jak i środowiskowych oraz psychologicznych. Skuteczne leczenie to połączenie psychoterapii z farmakologią. Życie znowu może nabrać barw – najważniejsze to zwrócić się o pomoc. Trzeba także być dla siebie dobrym i wyrozumiałym.

Artykuł sponsorowany