dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

porowatość włosów
Uroda

Porowatość włosów a odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne

Porowatość włosów to stopień, w którym łuski włosa odchylone są od warstwy wewnętrznej, czyli kory. Od niej uzależniony jest właściwy sposób pielęgnacji włosów.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Istnieje kilka domowych sposób na to, by określić, jaki typ porowatości reprezentują włosy. Jednym z nich jest test ze szklanką letniej wody. Polega na tym, by w szklance z wodą umieścić wyrwany włos. Po kilku minutach włos niskoporowaty będzie znajdował się na powierzchni, średnioporowaty znajdzie się mniej więcej w połowie wysokości, a wysokoporowaty osiądzie na dnie.

Innym sposobem na sprawdzenie porowatości jest obserwacja skrętu włosów. Włosy niskoporowate zazwyczaj są idealnie proste i praktycznie w ogóle się nie puszą. Włosy średnioporowate będą mieć nieco skręconą strukturę w formie delikatnych fal. Zaś włosy wysokoporowate będę mocno pokręcone.

Znając swój typ włosów, łatwiej zadbać o ich właściwą pielęgnację, sprawić, że będą wyglądać zdrowo i dobrze się układać.

Charakterystyka porowatości włosów

Włosy niskoporowate są gładkie i lśniące. Łatwo je rozczesać – same nie będą się plątać ani elektryzować w ciągu dnia, więc zachowanie nienagannej fryzury nie jest trudne. Ich wadą jest to, że nie są podatne na stylizowanie. Trudno ułożyć je w formie loków, czy nawet delikatnych fal. Najlepiej prezentują się wyprostowane.

Włosy średnioporowate występują najczęściej. To typ pośredni i charakteryzuje się tym, że łatwo poddaje się stylizacjom. Włosy średnioporowate nie są tak sprężyste, jak niskoporowate, ale jednocześnie łatwiej doprowadzić je do ładu niż wysokoporowate.
Włosy wysokoporowate potrzebują najwięcej uwagi i pielęgnacji. Często się puszą i trudno je rozczesać. Z uwagi na to, że szybko schną po myciu, sprawiają wrażenie zniszczonych i przesuszonych. Wymagają częstego i głębokiego nawilżenia, najlepiej w formie olejowania.

Pielęgnacja włosów a ich porowatość

Włosy niskoporowate wymagają najmniej uwagi a ich pielęgnacja często ogranicza się do prostych zabiegów stosowanych podczas mycia. Gdy są bardzo długie, mogą wydawać się oklapnięte, a nawet sprawiać wrażenie tłustych, dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację u nasady włosów. Aby dodać objętości fryzurze z niskoporowatych włosów, warto suszyć je gorącym powietrzem tuż przy skórze głowy. O ile zabieg ten zaszkodzi włosom puszącym się, o tyle dla niskoporowatych będzie zupełnie nieszkodliwy. Podniesie włosy i nada fryzurze lekkości.

Włosy średnioporowate warto myć częściej, zwłaszcza szamponami zawierającymi olejek jojoba lub arganowy. W wypadku masek, mimo tego, że włosy lubią puszyć się już przy skórze głowy, lepiej nakładać je, pomijając pierwsze 3-4 cm włosa. Mogłoby to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i obciążyć fryzurę. Włosy średnioporowate warto suszyć chłodniejszym strumieniem powietrza i nie kłaść się spać z mokrą głową. Aby włosy nie łamały się, do czesania dobrze zaopatrzyć się w szczotkę z naturalnego włosia.
Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające. Lubią olejowanie i szampony oraz maski z dużą zawartością silikonu. Do codziennej stylizacji warto wybrać mgiełki z dużą zawartością olejków. Dzięki temu włosy będą błyszczące i zdrowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.