dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

Częste oddawanie moczu
Zdrowie

Częste oddawanie moczu – jak sobie radzić z tą dolegliwością?

Częste oddawanie moczu to dolegliwość, która w dużym stopniu może utrudnić codzienne normalne funkcjonowanie. Konieczność częstego korzystania z toalety jest szczególnie uciążliwa poza domem, w pracy oraz w czasie podróży. Jakie są przyczyny częstomoczu i jak radzić sobie z tą dolegliwością? Podpowiadamy.

Częste oddawanie moczu – możliwe przyczyny

Częste oddawanie moczu bardzo często spowodowane jest stanem zapalnym pęcherza moczowego lub/i dróg moczowych, w tym cewki moczowej. Pojawia się wówczas potrzeba częstego, a także naglącego skorzystania z toalety. Towarzyszyć może jej ból przy oddawaniu moczu.

Przyczyną częstszego oddawania moczu mogą być też choroby nerek, choroby nowotworowe układu moczowego, choroby prostaty u mężczyzn oraz nieleczona i niewyrównana cukrzyca.

Częste oddawanie moczu jest też konsekwencją stosowania niektórych leków, w tym leków moczopędnych oraz picia niektórych herbatek ziołowych. Także picie mocnej herbaty i większych ilości kawy ma działanie moczopędne. Na częste oddawanie moczu ma także wpływ picie alkoholu, w tym piwa, oraz jedzenie ostro przyprawionych potraw.

Częste oddawanie moczu – kiedy udać się do lekarza?

Do lekarza należy zgłosić się, gdy potrzeba oddawania moczu pojawia się częściej niż osiem razy na dobę. Do szybkiej wizyty w przychodni powinny skłonić szczególnie objawy towarzyszące takie jak problemy z oddawaniem moczu (zwłaszcza u mężczyzn), nietrzymanie moczu oraz ból podczas mikcji. Symptomów tych nie należy bagatelizować, ponieważ mogą być oznaką poważnej choroby. Częste oddawanie moczu powinno też skłonić nas do wykonania badania poziomu cukru.

Częste oddawanie moczu – jak leczyć tę dolegliwość 

Leczenie w przypadku częstego oddawania moczu uzależnione jest od przyczyny tej dolegliwości. Zazwyczaj gdy wyleczona zostanie choroba, która powoduje konieczność częstych wizyt w toalecie, problem zostaje rozwiązany. Dotyczy to zwłaszcza stanów zapalnych pęcherza i dróg moczowych. Leczenie jest najczęściej farmakologiczne (doustne), ale w niektórych przypadkach może być konieczna operacja. W mniej poważnych stanach, gdy przyczyną częstego oddawania moczu jest nieodpowiednia dieta, warto zmienić nawyki żywieniowe.

Gdy częstemu oddawaniu moczu towarzyszy jego nietrzymanie, warto sięgnąć po doraźne środki zaradcze, które zniwelują przykry zapach i zapewnią uczucie czystości i suchości. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób rezygnuje z codziennych aktywności w obawie, że otoczenie zauważy ich wstydliwą dolegliwość. Nie musi tak być. Można skorzystać z dostępnych w aptekach i sklepach medycznych środków higienicznych takich jak specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu, wkładki urologiczne dla mężczyzn i kobiet oraz bielizna chłonna. To praktyczne rozwiązanie, przydatne zwłaszcza w podróży. Stosując je, można z powodzeniem prowadzić dotychczasowy tryb życia, a nawet uprawiać sport. Częste oddawanie moczu i jego mimowolne popuszczanie przestaje być problemem, który ma negatywne przełożenie na jakość życia.