dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

silikony w kosmetykach
Lifestyle

Czym są silikony w kosmetykach? – działanie

W kosmetykach silikony występują bardzo często, jednak czym one są i jakie mają działanie dowiecie się po przeczytaniu tego artykułu.

Czym tak naprawdę są silikony

Silikony nie posiadają barwy, zapachu i są syntetycznymi krzemoorganicznymi związkami. Na tworzenie się szkieletu siloksanowego wpływa zespolenie atomu krzemu z cząsteczkami tlenu. Jak wiadomo pierwiastek jakim jest krzem odpowiada za elastyczność skóry oraz prawidłowy wzrost włosów.

Silikony w kosmetykach

Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów silikonów występujących w kosmetykach:
– rozpuszczalne w wodzie – ten rodzaj silikonów schodzi sam, a ich nazwy na kosmetykach to np. copolyol, hydroxpropyl czy dimethicone
– nierozpuszczalne w wodzie, które można usunąć w łatwy sposób
– nierozpuszczalne w wodzie, które trudno jest usunąć
– lotne, wyparowujące np. cyclomethicone
– wymagające silnych preparatów w celu usunięcia
Oprócz tego na opakowaniach należy zwrócić uwagę na takie nazwy jak: latex, silbar czy poly.

Silikony na włosach i skórze – działanie

Silikony znajdują się w wielu kosmetykach, dzięki nim skóra staje się gładka i napięta. Jednak taki efekt utrzymuje się krótko i jest skutkiem osadzania się ich na skórze. Silikony uzupełniają włosy i uszczelniają ich łuski. Oprócz tego dzięki nim włosy stają się gładkie i lśniące. Zastosowanie kosmetyków z silikonem sprawia, że włosy będą się mniej puszyć i poprawi się ich ogólna kondycja. Szampony bądź odżywki z silikonami powinny być stosowane tylko przez osoby, które mają suche i zniszczone włosy. Jednak bardzo często możemy się spotkać z negatywnymi opiniami, które mówią, że silikony w kosmetykach nie poprawiają wyglądu ani kondycji włosów.

Jak używać kosmetyków z silikonami?

Jeżeli chcemy zminimalizować mogące pojawić się skutki uboczne takie jak np. stan zapalny, musimy nauczyć się korzystać z tych kosmetyków w odpowiedni sposób. Najważniejszą sprawą jest oczyszczanie, które powinno przebiegać dokładnie, aby móc w pełni pozbyć się resztek silikonu ze skóry. Kolejną ważną rzeczą jest, aby przed nałożeniem kosmetyku zawierającego silikony posmarować skórę kremem. Z uwagi na fakt, iż niektóre silikony ciężko schodzą ze skóry należy zadbać o zakup dobrego płynu do demakijażu i oczyszczać nim skórę dwa razy dziennie. Podkłady z bazy silikonowej należy używać tylko na szczególne wyjścia, ponieważ uniemożliwiają skórze proces oddychania.

Jeżeli zastosujemy się do wszystkich rad nie odczujemy skutków ubocznych związanych z używaniem kosmetyków zawierających silikony.