Piękne i lśniące włosy to wizytówka każdej kobiety. Nieważne czy są długie, czy krótko ścięte, mogą zdobić bardziej, niż najbardziej wyszukana biżuteria lub strój. Dobra kondycja włosów świadczy także o ogólnym stanie zdrowia. Na szczęście istnieją domowe sposoby na włosy, dzięki którym wyglądają one olśniewająco.
Domowe maseczki na włosy
Jeśli włosy są łamliwe i pozbawione blasku, warto skorzystać z domowego sposobu na ich odżywienie. Wystarczy zmieszać żółta oraz miód i tak przygotowaną maseczkę nałożyć na włosy. Ilość preparatu zależy od długości włosów, na jedno żółtko należy dodać małą łyżeczkę naturalnego miodu. Po 20 minutach trzeba spłukać mieszankę letnią wodą. Następnie zaś umyć włosy szamponem.
Miód i żółtka to prawdziwa bomba witaminowa dla włosów. Maseczkę można stosować nawet dwa razy w tygodniu, ale należy pamiętać o dokładnym umyciu włosów, aby nie pojawił się łupież.
Kiedy włosy wypadają a do tego są cienkie, można przygotować maseczkę z drożdży piekarskich. Drożdże trzeba zmieszać z letnim mlekiem lub miodem do uzyskania gęstej konsystencji. Włosy należy dokładnie umyć po czasie od 20 do 40 minut. Z uwagi na nieprzyjemny i intensywny zapach drożdży, warto umyć włosy dwukrotnie.
Aby zapewnić włosom długotrwałą regenerację, można użyć oleju kokosowego i zostawić go na włosach na całą noc. Olej najpierw należy rozgrzać, następnie nałożyć na głowę i okryć ją ręcznikiem. Po takiej kuracji włosy będą wymagały nawet trzykrotnego mycia, ale efekt nawilżenia będzie długotrwały a kolor włosów, zwłaszcza ciemniejszych, będzie wyglądać jak świeżo po farbowaniu.
Domowe wcierki do włosów
Głównym zadaniem wcierki stosowanej na włosy jest poprawa kondycji skóry głowy. Wcierki pobudzają cebulki włosów do wzrostu. Są także polecane tym, którzy cierpią z powodu swędzenia skóry głowy i łupieżu.
Osobom, które mają problemy z przetłuszczającą się skórą głowy, polecana jest wcierka z kozieradki, inaczej greckiej koniczyny. Aby przygotować wcierkę, zmieloną kozieradkę (około 2 łyżeczek) należy zalać wodą. Po 10 – 15 minutach powstałą papkę trzeba wetrzeć w skórę głowy. Preparat można pozostawić na włosach całą noc, ale można umyć głowę już po 30 – 60 minutach.
Gdy włosy są osłabione i wypadają, z pomocą przychodzi wcierka ze skrzypu polnego oraz pokrzywy. Należy zmieszać po łyżeczce tych ziół z odrobiną wody i podgrzać, a następnie odcedzić. Wcierkę można stosować nawet codziennie.
W odróżnieniu od masek, na efekty wcierki trzeba trochę poczekać. Dopiero 3 – 4 tygodnie regularnego stosowania przynoszą pierwsze efekty.
Domowy i ekologiczny szampon do włosów
Wiele szamponów dostępnych w drogeriach zawiera substancje chemiczne, które mogą uczulać wrażliwą skórę głowy. Istnieją domowe sposoby na włosy, które są wysoko wrażliwe i potrzebują specjalnej pielęgnacji. Domowy szampon można przygotować z kilku podstawowych składników:
– pół szklanki suszonego rozmarynu
– łyżeczka sody oczyszczonej
– 2 i 1/2 szklanki wody
– sok z 1 cytryny
Najpierw należy gotować kilkanaście minut rozmaryn w wodzie z cytryną, a gdy przestygnie dodać sodę. Po umyciu włosów domowym szamponem, można wetrzeć w nie ulubiony olejek eteryczny.