dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć żywicę
Lifestyle

Jak zmyć żywicę?

Żywica jest materiałem, który ciężko usunąć z różnych powierzchni. Ma lepką konsystencję i przy każdej próbie jej ściągnięcia lubi przywierać do rąk i brudzić większą część rzeczy. Choć nie jest to proste, istnieje kilka sposobów na zmycie żywicy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak usunąć żywicę bez zbędnego stresu i problemu.

Sprawdź również: Jak zmyć plamy krwi z różnych powierzchni?

Czym jest żywica?

Żywica to naturalny materiał pozyskiwany z drzew iglastych, takich jak sosna, świerk i jodła. Wykorzystywana jest do produkcji różnych produktów np. mebli, parkietów, lakierów do włosów i wielu innych tworzyw sztucznych. Niektóre mają także zastosowanie w farmakologii przy tworzeniu lekarstw. Występuje w wielu formach, w tym jako lakiery, żywice syntetyczne, żywice poliestrowe i żywice epoksydowe. Ma także wyjątkową wytrzymałość na wysokie temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. W swoim składzie zawierają bezpostaciowe lub częściowo krystaliczne mieszanki nielotnych związków organicznych. Głównie terpenów oraz związków fenolowych.

żywica

Czy żywica wpływa na zdrowie?

Ze względu na substancje występujące w żywicy, może być ona szkodliwa dla zdrowia. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z tym materiałem. Z powodu silnego zapachu przy utwardzaniu żywicy, może podrażnić drogi oddechowe i inne organy. Mogą pojawić się nudności oraz zawroty głowy. Staraj się unikać bezpośredniego kontaktu z tą materią, ponieważ może dojść do reakcji alergicznych, podrażnienia oczu oraz skóry, a w najgorszym wypadku do oparzeń. Pamiętaj, aby zawsze stosować środki ochronne takie jak kombinezon, gumowe rękawiczki, maseczka oraz okulary.

Jak zmyć żywicę ze skóry?

Jeśli przedostała się na Twoją skórę, mydło i woda nie wystarczą, aby się jej pozbyć. Niestety żywica jest nierozpuszczalna w wodzie, dlatego będzie nam trudniej ją ściągnąć w wielu przypadkach. Zazwyczaj stosuje się rozpuszczalnik, jednak nasza skóra wymaga delikatniejszych metod. Zamiast tego możesz użyć benzyny lub zmywacza do paznokci z acetonem. Świetnie nada się także ocet, który znajdziemy w naszej kuchni. W przypadku braku wymienionych powyżej produktów możesz użyć spirytus.

Jak zmyć żywicę z włosów?

Niestety, gdy substancja dostanie się do naszych włosów może je natychmiast skleić. Nie martw się, jeśli doszło do kontaktu żywicy z Twoją głową, istnieje skuteczny sposób, aby się jej pozbyć. Będzie to zadanie czasochłonne, ale po kilku próbach skutecznie rozpuści materiał bez obcinania kosmyków. Sam szampon natomiast nie wystarczy. Należy kilka razy przecierać włosy wacikiem wcześniej namoczonym w spirytusie i spłukać ciepłą wodą z dodatkiem szamponu.

Jak usunąć plamę z żywicy z ubrań?

W tym wypadku nie zaleca się używania rozpuszczalników. Rozpuszczalnik może skutecznie usunąć żywice, ale także spowoduje przebarwienia na ubraniach. Gdy substancja jest jeszcze wilgotna, poczekaj aż zaschnie. Próbując ściągać świeżą żywicę z materiału jedynie powiększymy plamę.

kostki lodu

Najpopularniejszą metodą jest zamrożenie odzieży. Trzymając ją kilka godzin w zamrażalniku straci swoją lepkość i będzie sucha, dzięki czemu łatwo ją oderwiemy. Możesz także przyłożyć kostki lodu. Innym bezpiecznym i skutecznym sposobem jest użycie oleju, alkoholu lub benzyny oczyszczonej. Wacik kosmetyczny lub chusteczkę nasącz wybranym produktem, lekko pocieraj zaplamiony obszar i odczekaj 15 minut. Następnie wypłucz odzież w ciepłej wodzie z mydłem i wypierz w pralce.

Sprawdź również: Tusz z długopisu – co zrobić, aby go zmyć?