dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć tusz z długopisu
Lifestyle

Tusz z długopisu – co zrobić, aby go zmyć?

Plamy tuszu mogą powstać w szczególnie pechowym momencie. Zazwyczaj zauważamy je dopiero wtedy, gdy już zdążą zaschnąć, przez co trudniejsze staje się ich usunięcie Na szczęście nie musisz kupować drogich produktów, aby zmyć tusz z długopisu. W tym artykule przedstawimy łatwe sposoby, które możesz wykorzystać do zmycia tuszu z długopisu bez większego wysiłku. 

Zobacz także: Jak zmyć klej po naklejkach?

Jak zmyć tusz z długopisu?

Metoda usuwania plam zależy od czasu, jaki minął od powstania oraz rodzaju materiału, z którego wykonana jest rzecz. Zazwyczaj mokry tusz z ubrudzonego przedmiotu łatwiej będzie nam usunąć, niż zaschnięty sprzed kilku dni.

Zanim wypróbujesz jakąkolwiek metodę, upewnij się, że jest ona odpowiednia dla powierzchni na której się znajduje. Najlepiej zacząć od testowania na małym obszarze w miejscu, które jest słabo widoczne. Dzięki temu upewnisz się, że nie ulegnie uszkodzeniu. Pamiętaj, że nawet jeśli te same produkty użyte w innym przypadku działały skutecznie, Twoje mogą zareagować inaczej na daną substancję. 

Usuń tusz bez uszkodzenia ubrań

Nie musisz od razu rezygnować z ubrania po zauważeniu niezamierzonej plamy tuszu. Zamiast tego spróbuj skorzystać z domowych sposobów, które pozwolą ci na jej zniwelowanie.

Aby zmyć świeży tusz z długopisu zabrudzonej odzież najlepiej użyć kwaśnego mleka. W zależności od wielkości zabrudzenia, namocz w misce z gotowym produktem i odczekaj kilkanaście minut. Na koniec należy wyprać ubranie w pralce. 

ubranie ubrudzone tuszem

Dla zaschniętych plam idealnym sposobem będzie użycie kwasku cytrynowego lub samej cytryny. Z sokiem z cytryny postępuj podobnie jak w przypadku mleka. Natomiast kwaskiem wystarczy posypać tkaninę, a następnie wypłukać.

Jeśli po zastosowaniu powyższych metod nie zauważyłeś efektów, spróbuj użyć lakieru do włosów. Pod zabrudzenie podłóż papierowy ręcznik i spryskaj lakierem. Plama powinna wsiąknąć w ręcznik.

Czym zmyć długopis ze sztucznej skóry?

Jeśli zauważyłeś tusz na sztucznej skórze, to najlepszym sposobem na jego czyszczenie jest pocieranie zabrudzonego miejsca szarym mydłem. W tym przypadku również dobrze sprawdzi się sok z cytryny. Wyciśnij na skórę kilka kropel, a następnie miękką szmatką lub wacikiem kosmetycznym potrzyj zabrudzone miejsce. Uważaj, aby nie robić tego zbyt mocno, ponieważ może dojść do zarysowania. Alternatywną opcją jest użycie spirytusu. Pamiętaj, aby po każdej próbie usunięcia plamy na koniec wytrzeć za pomocą suchej szmatki lub wacika. Jest to ważny krok, ponieważ sztuczna skóra nie lubi wilgoci.

Jak pozbyć się tuszu z mebli? 

Sposób czyszczenia mebli zależy od rodzaju materiału jakim zostało wykonane wyposażenie. Umeblowanie może być wykonane z różnych tworzyw, dlatego też każdy produkt może reagować inaczej.

Do usunięcia plam na twardych meblach można na początku spróbować użyć zwykłej gumki do mazania. 

Jeśli meble są wykonane z drewna skuteczna jest soda oczyszczona i sok z cytryny. Składniki możesz wymieszać razem, a następnie nanieś na plamę i ostrożnie pocierać. Pozostałości wystarczy wytrzeć suchą szmatką.

Na wykonany wystrój z mebli lakierowanych, pomocne jest zsiadłe mleko. Postępuj z nim zgodnie z tym samym schematem, który został opisany powyżej.

Do zmycia tuszu z tapicerki lub sofy wykorzystaj pastę do zębów. Nałóż ją na zaplamione miejsce, po czym zmyj chłodną wodą i wytrzyj ścierką. Jeśli tusz jest nadal widoczny powtarzaj te czynności do momentu, aż zabrudzenie zniknie. 

Przeczytaj także: Jak zmyć plamy krwi z różnych powierzchni?