Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i silnych paznokciach. Niestety nie zawsze wystarczy profesjonalny manicure. Żeby paznokcie i skórki były zadbane i zdrowe, warto poznać kilka zasad domowej pielęgnacji i najlepsze domowe środki na łamliwe paznokcie i przesuszone skórki.
Dieta bogata w białka
Bezpośredni wpływ na stan skóry, włosów i paznokci, ma dieta. Aby je odżywić od wewnątrz, należy uwzględnić w swojej diecie, produkty białkowe. Warto wybierać chude mięso, drób, ryby i rośliny strączkowe. Paznokcie również potrzebują wapnia oraz witamin A, B i C. Inne ważne składniki to: biotyna, kwas foliowy, krzem, cynk, magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe.
Uwaga na detergenty
Większość detergentów bardzo osłabia paznokcie. Środki czyszczące zawierają syntetyczne, toksyczne składniki, które negatywnie wpływają na kondycję i wygląd paznokci oraz dłoni. Podczas sprzątania, zmywania i innych prac domowych, nie wolno zapominać o rękawiczkach gumowych. To najlepszy sposób aby unikać bezpośredniego kontaktu z detergentami.
Długie paznokcie nie zawsze wskazane
Długie paznokcie są piękne i kobiece, ale są też bardziej kruche i podatne na działanie szkodliwych czynników. Jeśli paznokcie są słabe, nie należy przesadzać z ich długością. Krótkie paznokcie mają szansę na szybszą regenerację.
Zmywacz do paznokci na cenzurowanym
Zmywacze zawierają wiele toksycznych substancji, które wysuszają i osłabiają paznokcie, powodują też łamliwość i kruchość paznokci. Należy ich unikać i sięgać po po zmywacz do paznokci tylko wtedy, gdy jest to konieczne – najlepiej maksymalnie raz w tygodniu.
Olejki do paznokci
Olejek do paznokci to najlepszy zabieg odmładzający i regenerujący. Oleje (np. jojoba, rycynowy czy arganowy) zawierają niezbędne witaminy i dobre kwasy tłuszczowe, wzmacniają i regenerują paznokcie, uelastyczniają płytkę i zapewniają jej zdrowy wygląd. Zapobiegają rozdwajaniu się końcówek, pielęgnują naskórek i są naturalne – olejki nie zawierają formaldehydu, w przeciwieństwie do wielu produktów do pielęgnacji paznokci z drogerii.
Żelatyna na paznokcie – żelatynowa kąpiel
Żelatynę powstaje w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu. Kolagen wzmacnia tkankę łączną i to dzięki Żelatynę powstaje w wyniku częściowej hydrolizy kolagenu. Kolagen wzmacnia tkankę łączną i to dzięki niemu jest ona elastyczna. Kolagen jest także jednym z budulców paznokci. Żelatyna zawiera białka, peptydy, biotynę i sole mineralne. Składniki mają znaczący wpływ na kondycję i wygląd płytki paznokcia.
Aby zadbać o paznokcie, warto raz na jakiś czas urządzić im żelatynową kąpiel.
Wystarczy zagotować szklankę wody i zalać nią 2 łyżki żelatyny, dokładnie wymieszać i przestudzić. W tak przygotowanej mieszance, zanurza się paznokcie, na około dwie minuty. Potem należy osuszyć i posmarować kremem do rąk. Aby zabieg był skuteczny, należy go powtarzać trzy razy w tygodniu, co drugi dzień.