Porowatość włosów to stopień, w którym łuski włosa odchylone są od warstwy wewnętrznej, czyli kory. Od niej uzależniony jest właściwy sposób pielęgnacji włosów. Zastanawiasz się, jakie wykonać zabiegi na włosy wysokoporowate? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o porowatości włosów.
- jak sprawdzić porowatość włosów?
-
zabiegi na włosy wysokoporowate – charakterystyka porowatości
- pielęgnacja włosów a ich porowatość
Jak sprawdzić porowatość włosów?
Istnieje kilka domowych sposób na to, by określić, jaki typ porowatości reprezentują włosy. Jednym z nich jest test ze szklanką letniej wody. Polega na tym, by w szklance z wodą umieścić wyrwany włos. Po kilku minutach włos niskoporowaty będzie znajdował się na powierzchni, średnioporowaty znajdzie się mniej więcej w połowie wysokości, a wysokoporowaty osiądzie na dnie.
Innym sposobem na sprawdzenie porowatości jest obserwacja skrętu włosów. Włosy niskoporowate zazwyczaj są idealnie proste i praktycznie w ogóle się nie puszą. Włosy średnioporowate będą mieć nieco skręconą strukturę w formie delikatnych fal. Zaś włosy wysokoporowate będę mocno pokręcone.
Znając swój typ włosów, łatwiej zadbać o ich właściwą pielęgnację, sprawić, że będą wyglądać zdrowo i dobrze się układać.
Zabiegi na włosy wysokoporowate – charakterystyka porowatości
Włosy niskoporowate są gładkie i lśniące. Łatwo je rozczesać – same nie będą się plątać ani elektryzować w ciągu dnia, więc zachowanie nienagannej fryzury nie jest trudne. Ich wadą jest to, że nie są podatne na stylizowanie. Trudno ułożyć je w formie loków, czy nawet delikatnych fal. Najlepiej prezentują się wyprostowane.
Włosy średnioporowate występują najczęściej. To typ pośredni i charakteryzuje się tym, że łatwo poddaje się stylizacjom. Włosy średnioporowate nie są tak sprężyste, jak niskoporowate, ale jednocześnie łatwiej doprowadzić je do ładu niż wysokoporowate.
Włosy wysokoporowate potrzebują najwięcej uwagi i pielęgnacji. Często się puszą i trudno je rozczesać. Z uwagi na to, że szybko schną po myciu, sprawiają wrażenie zniszczonych i przesuszonych. Wymagają częstego i głębokiego nawilżenia, najlepiej w formie olejowania.
Zabiegi na włosy wysokoporowate
Włosy niskoporowate wymagają najmniej uwagi a ich pielęgnacja często ogranicza się do prostych zabiegów stosowanych podczas mycia. Gdy są bardzo długie, mogą wydawać się oklapnięte, a nawet sprawiać wrażenie tłustych, dlatego warto zadbać o właściwą pielęgnację u nasady włosów. Aby dodać objętości fryzurze z niskoporowatych włosów, warto suszyć je gorącym powietrzem tuż przy skórze głowy. O ile zabieg ten zaszkodzi włosom puszącym się, o tyle dla niskoporowatych będzie zupełnie nieszkodliwy. Podniesie włosy i nada fryzurze lekkości.
Włosy średnioporowate warto myć częściej, zwłaszcza szamponami zawierającymi olejek jojoba lub arganowy. W wypadku masek, mimo tego, że włosy lubią puszyć się już przy skórze głowy, lepiej nakładać je, pomijając pierwsze 3-4 cm włosa. Mogłoby to wywołać efekt odwrotny do zamierzonego i obciążyć fryzurę. Włosy średnioporowate warto suszyć chłodniejszym strumieniem powietrza i nie kłaść się spać z mokrą głową. Aby włosy nie łamały się, do czesania dobrze zaopatrzyć się w szczotkę z naturalnego włosia.
Włosy wysokoporowate są bardzo wymagające. Lubią olejowanie i szampony oraz maski z dużą zawartością silikonu. Do codziennej stylizacji warto wybrać mgiełki z dużą zawartością olejków. Dzięki temu włosy będą błyszczące i zdrowe.
Podsumowanie
Jeśli masz wysoko porowate włosy, ważne jest, aby wybrać odpowiednie zabiegi, które pomogą zachować ich zdrowie i blask. Wysoko porowate włosy są bardziej skłonne do uszkodzenia i przesuszenia, dlatego ważne jest, aby unikać produktów zawierających alkohol i często nawilżać włosy. Zaleca się także używanie produktów, takich jak odżywki, maski i olejki, które dodadzą dodatkowej objętości. Zabiegi dobre dla włosów wysokoporowatych obejmują także stosowanie delikatnych szamponów i ograniczanie częstotliwości stylizacji.