dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

Chirurgia refrakcyjna
Lifestyle

Chirurgia refrakcyjna – niezbędny sprzęt

Chirurgia okulistyczna to szeroka dziedzina medycyny, do której zalicza się także chirurgia refrakcyjna. Obejmuje ona wszystkie działania, mające na celu modyfikację refrakcji oka, czyli sposobu załamywania światła przez układ optyczny gałki ocznej. W przypadku zabiegów chirurgicznych konieczne jest stosowanie odpowiedniego sprzętu.

Czym jest chirurgia refrakcyjna?

Chirurgia refrakcyjna to zestaw zabiegów i procedur obejmujących zmianę formy refrakcji. Może obejmować rogówkę (jest to wówczas keratoplastyka refrakcyjna), a także mieć formę wewnątrzgałkowej chirurgii refrakcyjnej.

Usuwanie wad refrakcji może być przeprowadzana przy użyciu wielu technik. Odpowiednią z nich dobiera specjalista, po zapoznaniu się z przypadkiem każdego pacjenta oraz jego wynikami badań. Dzięki chirurgii refrakcyjnej możliwe jest uzyskanie prawidłowej ostrości widzenia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek.

Rodzaje chirurgii refrakcyjnej

Wyróżnia się 3 podstawowe metody przeprowadzenia chirurgii refrakcyjnej. Są to:

  • Laserowa chirurgia refrakcyjna (modelowanie soczewki przy pomocy wiązki światła laserowego),
  • Wymiana soczewki pacjenta na implant,
  • Wszczepienie dodatkowej soczewki.

Do każdej z tych metod stosuje się inny sprzęt chirurgiczny

Sprzęt chirurgiczny w chirurgii refrakcyjnej

Aby chirurgia refrakcyjna była prawidłowo wykonana, potrzebne są odpowiednie narzędzia.

Chirurgia laserowa i epikeratom

W przypadku chirurgii laserowej niezbędne są lampy. Ich rodzaj należy dopasować do potrzeb i preferencji specjalisty. Najlepsze są te, które umożliwiają regulację średnicy wiązki laserowej. Przy pomocy urządzeń do chirurgii refrakcyjnej możliwe jest leczenie m.in. stożka rogówki.

Bardzo ważne jest także stosowanie epikeratomu. Jego zadaniem jest usuwanie nabłonka rogówki przed zabiegami laserowymi. Ogromną zaletą tego narzędzia jest fakt, iż nie wymaga sterylizacji – wymienne ostrza są jednorazowego użytku.

Implanty rogówkowe

W przypadku wymiany lub wszczepienia soczewki konieczne jest posiadanie implantów rogówkowych. Pozwalają one na przeprowadzenie zabiegu bez interwencji w obrębie centralnej części rogówki. Dodatkowo są bezpieczne i zapewniają krótki czas rehabilitacji.

Co stosować po zabiegu?

Po przeprowadzeniu jakiegokolwiek zabiegu z zakresu chirurgii refrakcyjnej konieczne jest zastosowanie kolagenowego opatrunku, który chroni powierzchnię gałki ocznej.

Mają do 70% wody i rozpuszczają się, jednocześnie nawilżając powierzchnię oka. Może rozpuszczać się stopniowo przez 12, 24 lub 72 godziny.