Dieta bez nabiału daje bardzo dobre efekty. Osoby, które ją stosują są szczupłe, mają ładną cerę, nie występują u nich wzdęcia, ani żadne inne problemy z układem trawienia. Jednak dietę tę mogą stosować tylko ci, którzy mają problemy z nietolerancją laktozy. W innym przypadku stosowanie tego typu diety może wywołać więcej szkód w organizmie aniżeli dobrego.
Dla kogo przeznaczona jest dieta bez nabiału?
W mleku ssaków występuje laktoza, która jest cukrem. To właśnie ta substancja jest powodem, w wielu przypadkach, nie tolerancji pokarmowych. Osoby, które nie tolerują laktozy i mają skazę białkową na krowie mleko, powinny odżywiać się według wskazań diety bez nabiału.
Tego typu schorzenia występują wtedy, kiedy organizm ludzki nie produkuje dostatecznej ilości laktazy. Enzymu, który jest odpowiedzialny za rozkład cukru mlecznego. Najczęstsze objawy choroby u takich ludzi to ból brzucha, wzdęcia, kolki, biegunki, nudności, wymioty. W takich przypadkach dieta bez nabiału sprawdza się idealnie.
Prawdziwe wyzwanie
W momencie kiedy zaczniemy ustalać jadłospis bez nabiału, okaże się jak w wielu produktach występuje mleko. Dlatego stworzenie atrakcyjnej i smacznej diety bez nabiału jest prawdziwym wyzwaniem. Okazuje się, że mleko jest ukryte w słodyczach, wędlinach, w pieczywie. Znalezienie w sklepie odpowiednich produktów bezmlecznych wymaga poświęcenia wiele czasu na czytaniu etykiet i interesowaniu się składem poszczególnych składników żywieniowych czy całych potraw.
Dlatego też bardzo często na pomoc może przyjść catering dietetyczny w postaci diety pudełkowej właśnie z dietą bez nabiału. Jest to jednak również bardzo drogi sposób odżywiania i z tego względu może on być nierealny na dłuższą metę i nie dla każdego dostępny.
Trzeba nauczyć się żyć bez nabiału
Niektóre osoby w ogóle nie wyobrażają sobie życia bez kawałka chleba z serem czy też bez jogurtu. Jednak gdy zachorują one na nietolerancję mleka, zostają zmuszone do zaniechania jedzenia tego typu posiłków.
Tworząc tego typu dietę pamiętać trzeba, że mleko i jego pochodne są bardzo ważnym źródłem wapnia. Eliminując mleko, eliminuje się równocześnie dopływ wapnia do organizmu. Trzeba więc tę stratę czymś nadrobić i najlepiej w tym wypadku sprawdzą się: brokuły, migdały, jarmuż, fasola, tofu. Dodatkowo dobrze jest sięgnąć po produkty bogate w białko, które są psudozbożami, czyli po kaszę jaglaną, amarantus czy też komosę ryżową.
Kiedy dokładnie zagłębi się w dietę bez laktozy można komponować całkiem smaczne posiłku bez produktów mlecznych.