dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

od czego wypadają włosy
Zdrowie

Od czego wypadają włosy?

Łysienie dotyka bardzo wielu ludzi na całym świecie. Problem ten jest najbardziej widoczny u mężczyzn, jednak kobiety również często skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. Przyczyn tego problemu może być naprawdę wiele, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć od czego wypadają włosy. W przypadku łysienia męskiego najczęściej jest to spowodowane nadmiernym poziomem DHT, czyli dihydrotestosteronu. Jest to męski hormon płciowy, który odpowiada m.in. za wypadanie włosów. Łysienie spowodowane szkodliwym działaniem DHT określa się mianem łysienia androgenowego. W przypadku tego typu łysienia jedyną skuteczną metodą leczenia jest stosowanie preparatów, które obniżają stężenie DHT w organizmie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie są pozostałe przyczyny wypadania włosów u kobiet i mężczyzn.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • jak zdiagnozować łysienie?
  • od czego wypadają włosy – najczęstsze przyczyny
  • leczenie łysienia

Jak zdiagnozować łysienie?

Łysienie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, dlatego w celu zdiagnozowania problemu należy udać się do trychologa, czyli specjalisty, który zajmuje się badaniem skóry głowy. Trycholog podczas konsultacji przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz przeprowadza badania przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Podczas rozmowy z pacjentem trycholog próbuje dowiedzieć się więcej na temat jego nawyków żywieniowych, stosowanych leków czy przebytych chorób. Wszystkie wymienione wyżej czynniki mogą mieć bowiem wpływ na nadmierne wypadanie włosów. Warto zatem udać się do trychologa, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy łysienia.

Od czego wypadają włosy – najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest zbyt wysokie stężenie dihydrotestosteronu w organizmie. Jest to męski hormon płciowy, który w niewielkich ilościach występuje również u kobiet. Ten hormon odpowiada m.in. za gęstość zarostu na całym ciele. Łysienie spowodowane zbyt wysokim poziomem DHT określa się jako łysienie androgenowe, a najskuteczniejszą formą leczenia takiej dolegliwości jest stosowanie finasterydu lub dutasterydu, czyli preparatów, które obniżają poziom DHT.
Do innych przyczyn łysienia można zaliczyć złą dietę, zaburzenia hormonalne, nadmierny stres, przebyte choroby lub zaburzenia wewnątrzustrojowe. Przyczyn łysienia może być naprawdę wiele, dlatego warto skonsultować się z trychologiem w celu ich ustalenia.

Leczenie łysienia

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia łysienia u kobiet i mężczyzn. W przypadku łysienia androgenowego zazwyczaj stosuje się preparaty obniżające poziom dihydrotestosteronu w organizmie. Ich stosowanie pozwala skutecznie zahamować wypadanie włosów. Taką kurację warto uzupełnić o wcierki do włosów, które zawierają w swoim składzie minoxidil. Takie wcierki hamują proces miniaturyzacji mieszków włosowych oraz poprawiają ukrwienie skóry głowy, co z kolei pobudza namnażanie się komórek włosa. Aby powstrzymać łysienie należy również zmienić swoje nawyki żywieniowe i uzupełnić swój jadłospis o niezbędne witaminy i minerały. Skuteczne w leczeniu łysienia mogą okazać się również różnego rodzaju suplementy, które zawierają w swoim składzie cynk i biotynę.