dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

zmiany skórne
Zdrowie

6 niepokojących zmian skórnych, których nie powinieneś ignorować

Skóra wraz z upływem lat się zmienia. Pojawiają się zmarszczki, pory wyglądają na większe, czerwone przebarwienia utrzymują się dłużej niż zwykle, a tekstura skóry staje się plamista.

Wraz z wiekiem skóra zmienia się: traci elastyczność, zawartość tłuszczu maleje, a małe naczynia krwionośne pod powierzchnią stają się bardziej widoczne. Na szczęście większość z tych typowych objawów związanych z niezdrowym stylem życia można odwrócić, dokonując świadomych wyborów dotyczących tego, co nakładamy na nasze ciała każdego dnia – od produktów do pielęgnacji skóry po nawyki żywieniowe.

6 powszechnych zmian skórnych i co one oznaczają

Zmarszczki – Są pierwszą zmianą w strukturze skóry, którą zauważysz wraz z wiekiem. I choć są normalną częścią procesu starzenia, można im również zapobiegać. Jeśli masz suchą skórę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zmarszczki pojawią się wcześniej i będą głębsze. Im gorszy jest Twój styl życia, tym szybciej się pojawią. Obejmuje to wystawianie skóry na działanie zbyt dużej ilości promieni słonecznych (co jest główną przyczyną powstawania zmarszczek), palenie tytoniu, zbyt małe spożycie wody i zbyt małą ilość snu. Zmarszczki często koncentrują się wokół oczu, czoła, ust i w kącikach ust.

Suchość – Jeśli Twoja skóra jest sucha, to zazwyczaj dlatego, że nie otrzymuje wystarczającej ilości oleju i wilgoci. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, w tym genetyką, warunkami środowiskowymi i stosowaną przez Ciebie pielęgnacją. Sucha, napięta skóra może być również oznaką odwodnienia. Jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody, Twoja skóra może wydawać się matowa i szorstka. Jeśli Twoja dieta nie dostarcza wystarczającej ilości składników odżywczych, Twoja skóra również może wydawać się sucha i łuszcząca.

Ciemne plamy/rozległe przebarwienia – Jest to wynik stanu zapalnego wywołanego zbyt dużą ekspozycją na słońce. Ale może być również oznaką pewnych chorób skóry, w tym trądziku różowatego, zapalenia skóry lub łuszczycy. Podczas gdy niektóre rodzaje przebarwień są nieszkodliwe, niektóre mogą być wczesnymi oznakami wielu schorzeń, dlatego warto, aby w takich przypadkach skórę obejrzał dermatolog.

Duże pory – Pory stają się większe z powodu zmian hormonalnych. I wielu innych czynników, w tym spożywanych pokarmów, stosowanych produktów i sposobu, w jaki dbasz o swoją skórę. Jeśli Twoje hormony są rozregulowane – na przykład, jeśli przechodzisz przez okres okołomenopauzalny lub menopauzę – możesz zauważyć wzrost widocznych porów. Jeśli masz już duże pory, nagły wzrost ich wielkości może być oznaką ukrytego problemu zdrowotnego.

Nierówna tekstura i zaciemniony obszar wokół strefy T – może to być oznaką podstawowej choroby skóry, takiej jak trądzik różowaty (czerwona, wyboista i obrzęknięta skóra twarzy). Takie zmiany na skórze mogą być wynikiem zmian w diecie, wzorcach snu i/lub poziomie stresu.

Ciemne kręgi i worki pod oczami – Wszyscy szukamy sposobów na pozbycie się ciemnych kręgów pod oczami. Warto jednak wiedzieć, że istnieją dwa różne rodzaje cieni – naczyniowe, które są spowodowane zwiększonym przepływem krwi do twarzy (w wyniku działania hormonów, stresu lub alkoholu), oraz barwnikowe, czyli spowodowane nagromadzeniem melaniny w skórze (w wyniku działania genów, ekspozycji na słońce lub produktów do rozjaśniania skóry).

Artykuł sponsorowany