Zniszczone włosy potrafią skutecznie zepsuć wizerunek nawet najbardziej atrakcyjnej i najlepiej ubranej kobiety. Gdy są matowe i nie chcą się układać, warto poznać, jakie są tego przyczyny i starać się im zapobiegać w przyszłości.
Powody, przez które włosy są zniszczone
Na złą kondycję włosów wpływają przede wszystkim zabiegi fryzjerskie. Częste farbowanie, zwłaszcza rozjaśnianie włosów, odbiera im naturalny blask i mocno je obciąża. Włosy, które często poddawane są zabiegom stylizacyjnym: prostowanie, kręcenie, suszenie, także będą matowe, przesuszone i połamane.
Zdarza się również, że włosy wyglądają na niezdrowe z powodu niewłaściwej pielęgnacji. Czasem wystarczy dobrać szampon i odżywkę do stopnia porowatości włosów, aby zobaczyć znaczną poprawę.
W skrajnych sytuacjach zniszczone włosy mogą świadczyć o chorobie, zwłaszcza przewlekłej i związanej z gospodarką hormonalną. Wtedy najpierw należy zatroszczyć się o ogólny stan zdrowia, bo przyczyna zniszczonych włosów tkwi we własnym organizmie.
Jak przywrócić włosom dobrą kondycję?
Jeśli włosy są zniszczone z powodu częstych zabiegów fryzjerskich, warto rozważyć zrobienie sobie przerwy od farbowania albo stylizowania na gorąco. Czasem włosy potrzebują odpocząć od przeciążających je zabiegów. Jeśli nie jest to możliwe, można zdecydować się na zabiegi regenerujące w salonie fryzjerskim lub domowe sposoby na odżywienie włosów.
Popularne w salonach fryzjerskich są zabiegi z użyciem botoksu albo keratyny. Odżywiają włosy i sprawiają, że stają się one bardziej odporne na działanie substancji chemicznych. Można także skorzystać z wieloetapowego zabiegu oczyszczania włosów z pozostałości po kosmetykach, które były na nie nakładane.
Kuracje na włosy można również przeprowadzać w domu. Wystarczy w tym celu zaopatrzyć się w drogerii w maseczkę lub odżywkę do włosów. Po umyciu głowy szamponem należy – zgodnie z zaleceniem producenta – nałożyć kosmetyki pielęgnujące.
Zazwyczaj mają one skład dopasowany do rodzaju włosów. Przy wyborze można również kierować się tym, z czym włosy mają największy problem. Inne będą kosmetyki do włosów, które wypadają a inne do przetłuszczających się.
Osoby, którym zależy na naturalnym odżywieniu włosów, mogą skorzystać z domowych sposobów na poprawę kondycji włosów i samodzielnie przygotować maseczkę albo wcierkę. Najpopularniejsze domowe kosmetyki zawierają zioła, miód oraz żółtka.
Popularnym zabiegiem jest także olejowanie włosów olejami wykorzystywanymi w kuchni: kokosowym, z wiesiołka oraz lnianym.
Dbanie o włosy to proces
Nie istnieją cudowne sposoby na to, by w ciągu dnia lub dwóch włosy stały się trwale odżywione i zdrowe. Maski lub szampony sprawiają, że włosy wyglądają olśniewająco tuż po ich nałożeniu, ale problem zniszczonych włosów będzie powracał.
Dopiero długotrwała ochrona włosów, często powiązana ze zmianą nawyków pielęgnacyjnych, może przywrócić im dawną świetność. Na dobrą kondycję włosów ma wpływ także tryb życia i odżywiania. Nie bez znaczenia pozostaje również długotrwały stres oraz intensywny tryb życia bez czasu na regenerację.