dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć piankę montażową
Lifestyle

Jak zmyć piankę montażową?

Pianka montażowa jest materiałem, który służy do uszczelniania i montażu wielu elementów w różnych projektach. Podczas użytku czasami zdarza zetknąć produkt ze skórą lub ubraniem pozostawiając nieestetyczny żółtawy nalot. Na szczęście, istnieje kilka łatwych sposobów, które pomogą Ci efektywnie zmyć piankę montażową. 

Zobacz także: Jak zmyć marker permanentny?

Zastosowania pianki montażowej

Pianka montażowa to często stosowany produkt w budownictwie, przemyśle samochodowym i wielu innych gałęziach. Zastosujemy ją wewnątrz pomieszczeń. Dzięki niej możemy uszczelnić okna, wypełnić szczeliny pomiędzy rurami lub przewodami, a nawet wykonać ocieplenie poddasza. Stosowana jest również zewnętrznie np. do wypełnienia okien dachowych. Niektóre rodzaje pianki montażowej są odporne na gorące i zimne temperatury. Największą zaletą jest jej uniwersalność. Potrafi dopasować się do każdego kształtu, który szczelnie wypełnia. Również świetnie połączy materiały budowlane. Użyta w odpowiedni sposób pianka montażowa stanowi skuteczną barierę, która nie przepuści wody, pyłów i zanieczyszczeń z zewnątrz. Wilgoć może powodować zniszczenie drewnianych elementów i zagrzybienia wnętrza, a dzięki niej tego unikniemy. Następną korzyścią płynącą z zastosowania pianki poliuretanowej jest jej łatwość w montażu. Wystarczy rozpylić piankę, która w tym czasie zwiększa swoją objętość i błyskawicznie twardnieje.

Zobacz także: Jak zmyć tłuste plamy ze ściany?

Najczęstsze problemy z pianką montażową

Chociaż jest ona bardzo przydatna, istnieje kilka niedogodności związanych z jej stosowaniem. Podczas aplikacji wydziela woń oraz pył, który jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Po stężeniu pianki i wywietrzeniu wnętrza nie będzie już wydzielać specyficznego zapachu i nie wywoła alergii. Użyta pianka montażowa może po dłuższym czasie powodować pękanie materiału, na którym jest używana. Warto też wspomnieć, że większość z nich jest materiałem łatwopalnym. W składzie zawiera związki organiczne, a w samym jej wnętrzu występują pęcherzyki powietrza, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe. W sprzedaży jednak występują samogasnące, które są niestety droższe od standardowych. Również trwałość tego tworzywa może stanowić problem, gdyż jest ogromna i próba ściągnięcia będzie bardzo ciężka.

zdejmowanie pianki montażowej

Jak zmyć piankę montażową z rąk?

Czyszczenie rąk z pianki należy wykonać jak najszybciej po zabrudzeniu. Świeżą piankę będzie nam prościej usunąć. Wtedy wystarczy zetrzeć suchym ręcznikiem większą część produktu i następnie umyć pod bieżącą wodą. Na zaschnięte zabrudzenie dobrym rozwiązaniem będzie użycie acetonu. Dzięki niemu pianka zacznie się rozpuszczać, oraz usunie pozostały osad. Możesz utwardzoną piankę także zeskrobać przy pomocy pumeksu. Pamiętaj, aby po wykonaniu każdej z powyższych metod dokładnie umyć dłonie i nawilżyć. Warto zaopatrzyć się przed pracą z tym produktem w specjalne chusteczki, które są przeznaczone do zmywania pianki poliuretanowej. 

Jak zmyć piankę montażową z ubrania?

Najlepszym sposobem jest włożenie odzieży do zamrażalnika. Zamrożoną piankę będziemy wstanie zdrapać z tkaniny. W tej sytuacji również możesz użyć naturalny rozpuszczalnik, alkohol lub benzynę ekstrakcyjną. Zwilż wacik wybranym płynem i spróbuj wytrzeć plamę. Na koniec wypierz ubranie w pralce. Przed nałożeniem na całe zabrudzenie upewnij się na niewielkim obszarze, że wybrany środek nie uszkodzi materiału.