Usuwanie naklejek wydaje się być prostym zadaniem, które polega po prostu na ich zerwaniu. Często jednak po ściągnięciu pozostaje warstwa kleju, który z czasem pokryje się brudem i zaschnie. Większość z Nas myśli, że całkowite zmycie kleju jest niemożliwe do osiągnięcia. Szukasz sposobów, aby zmyć klej po naklejkach, pozostawiając miejsce w nienaruszonym stanie? Przeczytaj nasz artykuł i odkryj skuteczne metody, które na to pozwolą!
Zobacz także: Jak zmyć żywicę?
Jakie czynniki wziąć pod uwagę?
Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, na której znajduje się klej. Każde miejsce zachowa się inaczej na różne środki. Przy niewłaściwym użyciu można zniszczyć mebel, ubranie lub inny materiał. Najlepiej przed nałożeniem na całe miejsce, spróbować na mniejszym fragmencie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie narobimy większej szkody.
Pamiętaj także, że najczęściej nie znamy rodzaju użytego kleju, przez co nie wiemy, czy dany produkt zadziała na każde zabrudzenie. Może okazać się, że trzeba będzie wypróbować różne metody, aby uzyskać pożądany efekt.
Zobacz także: Tusz z długopisu – co zrobić, aby go zmyć?
Jak bezpiecznie usunąć klej z ubrań?
Pozbycie się kleju z ubrań może stanowić nie lada wyzwanie. Jeśli nie zostanie on prawidłowo usunięty, to tkanina ulegnie zniszczeniu. Po zerwaniu naklejki, spróbuj delikatnie zdrapać pozostałość paznokciem. Gdy to zawiodło, możesz zamoczyć ubranie w ciepłej wodzie z szarym mydłem przez około 15 minut. Po wyjęciu odzieży spróbuj ponownie zdrapać, a następnie wyprać. Dobrym rozwiązaniem na zaschnięty klej będzie użycie żelazka parowego lub parownicy. Ciepła para powinna łatwo go rozpuścić. Pamiętaj, że im bardziej delikatna tkanina, tym trudniejsze może okazać się zmycie kleju. Z powodu obawy pogorszenia stanu ubrania, najlepszą opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni chemicznej.
Jak zmyć klej po naklejce z kubka?
W swoim domu znajdziemy wiele przydatnych rozwiązań, które pomogą nam w walce z niechcianymi pozostałościami po etykietach z kubków, słoików, a także szklanek. Z reguły wystarczy zanurzyć w gorącej wodzie i po paru minutach przemyć wodą z płynem do naczyń. Skutecznie ślady usuwa także tłuszcz np. masło, majonez, olej, a także kosmetyki, które posiadają go w składzie. Wystarczy nałożyć na przedmiot, odczekać chwilę i zmyć ciepłą wodą. Można także skorzystać z domowych rozpuszczalników, takich jak zmywacz do paznokci lub aceton.
Usuwanie kleju z drewnianych powierzchni
Sporo osób posiada komodę lub szafkę sprzed kilku lat. Za czasów dzieciństwa niemal każdy uwielbiał przyklejać na nie naklejki. Zazwyczaj odrywaliśmy je potem na sucho, pozostawiając ich spora część. W tym przypadku również możesz posłużyć się tłuszczem. Niezawodnym pomocnikiem będzie także wacik nasączony zmywaczem do paznokci. Należy zachować przy tym ostrożność, ponieważ może rozpuścić lakier lub uszkodzić okleinę. Równie dobra, ale nieco bardziej czasochłonna metoda to przecieranie ciepłą gąbką lub szmatką pozostałość po naklejce.
Jak zmyć klej ze ściany po naklejkach?
Zmywanie kleju ze ściany będzie trudniejsze, ale nie jest to niemożliwe. Zacznij od delikatnego usuwania naklejki za pomocą wody. Pozostaw ją namoczoną na kilka godzin, a następnie ściągnij za pomocą gąbki. Jeżeli naklejka nie chce zejść, wykorzystaj suszarkę do włosów. W wysokiej temperaturze klej łatwo wysycha. Alternatywnym sposobem do usuwania kleju jest papier ścierny. Choć może być skuteczny, to wymaga dużo czasu i precyzji. Aby uniknąć uszkodzenia ściany, należy użyć drobnego papieru ściernego i delikatnie przecierać zaplamione miejsce.
Zobacz także: Jak zmyć plamy krwi z różnych powierzchni?