dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć silikon
Lifestyle

Jak zmyć silikon w szybki i łatwy sposób?

Silikon to środek uszczelniający, który znajduje zastosowanie w naszych domach. Wykorzystamy go w wielu miejscach, a najczęściej przy pracach wykończeniowych w kuchni lub łazience. Produkt ten jest wodoodporny, w związku z tym jest trudniej go usunąć z powierzchni. Chcesz się dowiedzieć jak zmyć silikon w szybki i łatwy sposób? W tym poradniku znajdziesz dokładne instrukcje, jak tego dokonać bez uszkadzania miejsca. 

Co to jest silikon i do czego służy?

Silikon to syntetyczny polimer krzemoorganiczny używany w wielu różnych dziedzinach. Związek ten jest szczególnie popularny w budownictwie, przemyśle spożywczym, kosmetyce i medycynie. Do jego głównych zalet należą: elastyczność, trwałość i odporność na działania wysokich temperatur. Stosowany jest często jako uszczelniacz do połączeń, a także do klejenia różnych materiałów. Po utwardzeniu tworzy trwałą i nieprzepuszczalną postać. Doskonale wypełnia szczeliny i chroni przed dostaniem się wszelakich płynów. 

nakładany silikon

Zobacz także: Jak zmyć kropelkę ze skóry?

Silikon – szkodliwy czy bezpieczny?

Wiele osób zastanawia się czy silikon jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Odpowiedź brzmi: w większości przypadków tak. Prawidłowo używany silikon nie jest szkodliwy. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas aplikacji. Zbyt długie działanie z tym produktem może powodować podrażnienie układu oddechowego. W trakcie pracy należy używać odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak rękawiczki i maski ochronne. Zaschnięty silikon nie ma  właściwości szkodliwych dla naszego zdrowia. Natomiast warto wspomnieć, że z biegiem czasu w końcu się zużyje. Silikon może stracić przyczepność i przez to woda może dostać się pod fugę silikonową. W następstwie wytworzy się pleśń, która może doprowadzić do problemów zdrowotnych. W tym przypadku należy go usunąć, oczyścić miejsce i nałożyć nowy silikon. 

Usuwanie zaschniętego silikonu

Zmywanie starego silikonu jest trudniejsze od świeżo nałożonego, ale istnieje kilka skutecznych metod, które możesz wykorzystać. Na początku pamiętaj, żeby wykonać próbę na małej powierzchni. Dzięki temu, upewnisz się, że sposób, który zamierzasz zastosować, nie uszkodzi miejsca.

Sprawdź także: Jak zmyć tłuste plamy ze ściany? 

Jak zmyć silikon rozpuszczalnikiem?

Najlepszy rezultat osiągniesz dzięki zastosowaniu rozpuszczalników. Jest to środek chemiczny, który zmiękczy substancję i dzięki temu będzie łatwiej oderwać silikon od powierzchni. Produkt wystarczy nałożyć przy pomocy rękawiczki, odczekać około 15 minut, a na koniec za pomocą np. szpachelki, zdjąć całość. Najczęściej wybierany jest naturalny rozpuszczalnik – aceton. Warto jednak wspomnieć, że mimo swojej skuteczności ma bardzo silny i drażniący zapach. Korzystniej będzie sięgnąć po specjalne środki, które są przeznaczone do usuwania silikonu.

Zobacz także: Jak zmyć piankę montażową?

Łatwe zmywanie silikonu octem

Jeśli nie mamy w pobliżu rozpuszczalnika możemy użyć ocet kuchenny, który jest dostępny w większości mieszkaniach. Wystarczy na miejsce, na którym się znajduje silikon, nałożyć sam produkt lub namoczoną nim ścierkę i pozostawić na kilka minut. Następnie za pomocą szorstkiej powierzchni gąbki ściągnąć substancję. Jeśli jest taka potrzeba można tą czynność powtórzyć.

Sposób mechaniczny 

usuwanie silikonu szpachelką

W tym wypadku będzie nam potrzebne ostre narzędzie, takie jak nożyk, szpachelka lub skrobaczka. Trzymając ostrze noża pod kątem, można wyciąć skorupę silikonu. Następnie wystarczy usunąć delikatnie pozostałości za pomocą szpachli. Ważne jest, aby podczas tego sposobu zachować ostrożność. Wymaga ona dużej precyzji, ponieważ można znacząco uszkodzić powierzchnię.