dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

ziarnina jak leczyć
Zdrowie

Ziarnina –  jak leczyć?

Gojenie się ran może przebiegać na kilka sposobów, a jednym z nich jest ziarninowanie. Polega na tworzeniu nowej tkanki tak zwanej ziarniny, która występuje najczęściej po przebiciu ciała, np. ucha, pępka czy nosa. Jej leczenie zależy od czynnika wywołującego zakażenie. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się ziarniny, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Przeczytaj go, aby uzyskać wszystkie potrzebne informacje i dowiedzieć się, jak wyeliminować ten problem. 

Czego dowiesz się z artykułu:

  • co to jest ziarnina?
  • kiedy i gdzie powstaje ziarnina?
  • ziarnina – jak leczyć?
  • czy po ziarninie pozostają trwałe blizny?

Co to jest ziarnina?

Kiedy rana nie może się goić ze względu na różne przyczyny, proces gojenia ulega opóźnieniu. W ten sposób powstaje ziarninowanie rany, które jest trudne i długotrwałe, przede wszystkim w przypadku ran zakażonych lub nieodpowiednio zaopatrzonych. Ziarninowanie rany jest procesem gojenia wtórnego, w którym w miejscu uszkodzenia tworzy się specjalna tkanka ziarninowa. Składa się ona z pączkujących naczyń krwionośnych, fibroblastów oraz kolagenu. Wypełnianie ubytków powstałych na skutek oparzenia, urazu lub zakażenia przy pomocy nowo powstałej tkanki ziarniny okazuje się skuteczne. Metoda ziarninowania rany, inaczej nazywana dzikim mięsem, polega na wykorzystaniu komórek do naprawy uszkodzonych tkanek, które nie są w stanie same się zregenerować lub posiadają zbyt małą zdolność do tego.

Kiedy i gdzie powstaje ziarnina?

Ziarnina może powstać w wyniku wielu urazów, w tym: 

  • po operacji, gdzie rana jest z otwartymi brzegami, aby zniwelować ryzyko infekcji i usprawnić proces gojenia;
  • po wyrwaniu zęba;
  • po operacjach ginekologicznych, w tym także po pęknięciu krocza i złego gojenia ran;
  • po wykonaniu zabiegów piercingu. Ważne jest, aby po takim zabiegu regularnie oczyszczać i zdezynfekować miejsce wszczepienia. Nieprzestrzeganie właściwej higieny może prowadzić do infekcji. Najczęstszym objawem jest powstawanie ziarniny wokół miejsca kolczyka.
ziarnina jak leczyć

Ziarnina – jak leczyć?

Samo ziarninowanie nie wymaga specjalnego leczenia oraz nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to mniej korzystny sposób gojenia. Gojenie przez ziarninowanie wiąże się z utrzymywaniem rany w czystości i dokładnym dbaniem o higienę. Nowa tkanka jest bardzo delikatna i może ulec uszkodzeniu, co może skutkować krwawieniem. Co więcej, istnieje ryzyko wtórnego zakażenia rany. W związku z tym konieczne jest częste zmienianie opatrunków oraz zapobieganie zakażeniom poprzez staranne dbanie o ranę.

Czy po ziarninie pozostają trwałe blizny?

Niestety, gojenie się ran poprzez ziarninowanie najczęściej oznacza pozostawienie nierównych blizn. Miejsce pokryte ziarniną, a później naskórkiem zazwyczaj będzie miało inny kolor, a także strukturę niż otaczająca skóra. Blizna może być wypukła (hipertroficzna) lub też mniej elastyczna (atroficzna). Nie ma skutecznego sposobu na zapobieganie powstawaniu trwałych śladów po ziarninowaniu. Pacjenci muszą poświęcić czas na naturalne gojenie się ciała, a następnie zdecydować się na specjalne maści lub zabieg usuwania blizn, aby zminimalizować ich widoczność.