dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

woda brzozowa do włosów
Uroda

Woda brzozowa – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Wodę brzozową stosuje się w celach leczniczych i kosmetycznych, ze względu na zawarte w niej witaminy i substancje mineralne. Jest to wodny roztwór soku z brzozy. Sok można również łączyć z alkoholem etylowym, by roztwór dłużej zachował swoje właściwości.

Woda brzozowa – właściwości lecznicze

Woda brzozowa świetnie wspomaga naturalne procesy oczyszczania organizmu. Ma działanie moczopędne, pomaga więc w pozbywaniu się nadmiaru wody i związanych z tym obrzęków. Ze względu na działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelit.

Bogata w antyoksydanty, takie jak garbniki czy fitosterole, spowalnia procesy starzenia się organizmu „wymiatając” z niego wolne rodniki. Zawiera również żelazo, magnez, wapń, fosfor, witaminy z grupy B czy witaminę C. Może więc stanowić zdrowe uzupełnienie wypijanych codziennie napojów. Przyjmowana doustnie, woda brzozowa korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Woda brzozowa wykazuje działanie wykrztuśne, co sprawia że w medycynie ludowej zaleca się jej stosowanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Bogactwo substancji prozdrowotnych sprawia, że woda brzozowa przeznaczona jest również do stosowania zewnętrznego, jako specyfik pielęgnujący skórę i włosy.

Woda brzozowa do włosów i skóry

Woda brzozowa świetnie uzupełni codzienną pielęgnację włosów. Należy zaaplikować ją na mokre, umyte włosy i wykonać delikatny masaż skóry głowy, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą. Taka płukanka doda naszym włosom blasku i poprawi ich kondycję. Dzięki zawartemu w niej kwasowi salicylowemu, woda brzozowa pozwala pozbyć się łupieżu, łagodzi zmiany łojotokowe i reguluje produkcję sebum. Dzięki temu włosy wolniej się przetłuszczają, są puszyste i miękkie.

Woda brzozowa do włosów to nie jedyny sposób, by skorzystać z zawartego w niej kwasu salicylowego, witaminy C i innych wartościowych dla naszego organizmu substancji. Stosowana jako tonik do pielęgnacji twarzy i ciała, wykazuje działanie delikatnie złuszczające i antyseptyczne. Usuwa martwe komórki naskórka, oczyszcza pory i zmniejsza je. Dzięki zawartości witaminy C, woda brzozowa rozjaśnia skórę, redukuje przebarwienia i częściowo chroni ją przed działaniem promieniowania UV. Antyoksydanty spowalniają procesy starzenia, dodają cerze jędrności i blasku.

Jak stosować wodę brzozową?

Jeśli zależy nam na wzbogaceniu i uzupełnieniu codziennej diety, najlepiej stosować wodę brzozową jako napój i przyjmować ją dwa razy dziennie, przez co najmniej miesiąc. Warto wspomnieć, że to właśnie z soku brzozowego pozyskuje się ksylitol, czyli zdrową substancję słodzącą, która sprawia, że napój ma przyjemny, słodkawy smak.

Stosując wodę brzozową jako kosmetyk, można używać jej zamiast toniku lub jako wcierkę do włosów i skóry głowy. Kluczowe jest regularne stosowanie. Tonik przeznaczony jest do codziennego stosowania, najlepiej rano i wieczorem. Używając wody brzozowej do pielęgnacji włosów, warto to robić co najmniej 1-2 razy w tygodniu.