dermamed-estetica.pl

moda, uroda, zakupy

jak zmyć podkład
Moda

Jak zmyć podkład z ubrań?

Przechodzisz obok sklepu, zauważasz swoją wymarzoną bluzkę, wchodzisz, zdejmujesz z wieszaka, a tu nagle widzisz wokół szyi plamę podkładu. Pytając ekspedientkę o inny rozmiar, dowiadujesz się, że ten jest ostatni w sklepie. Takie wydarzenie potrafi zepsuć humor nawet do końca dnia. Zastanawiasz się czy taką plamę da się usunąć? Nie martw się – na szczęście jest kilka sposobów, które pomogą ci zmyć podkład z ubrań.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • dlaczego podkład trudno usunąć z materiału?
  • usuń podkład płynem micelarnym
  • jak zmyć podkład płynem do mycia naczyń?
  • jak zmyć podkład benzyną ekstrakcyjną lub spirytusem? 
  • usuń podkład za pomocą pianki do golenia 

Zobacz także: Jak zmyć hennę ze skóry?

Dlaczego podkład trudno usunąć z materiału?

Zazwyczaj  plamy powstają, gdy zakładamy ubranie i niechcący zetkniemy je z podkładem, który dopiero co nałożyliśmy. Takie zabrudzenia są częstym widokiem również w sklepie odzieżowym. Usuwanie ich jest dosyć ciężkie, ponieważ takie przebarwienia mogły powstać wiele dni wcześniej. Zawsze łatwiej nam będzie się pozbyć świeżych zabrudzeń. Takie kosmetyki są mocno napigmentowane, co także utrudnia temu zadaniu. Producenci tworzą nowe kosmetyki tak, aby wtapiały się w skórę, przez co również będą przenikać do włókien materiału.

nakładanie podkładu

Jeśli chcemy zmyć podkład z ubrań, pierwszy krok, który nam się nasuwa, to tradycyjnie wypranie w pralce lub pranie ręcznie. Taki sposób nie zawsze się jednak sprawdzi, dlatego zastanówmy się nad spróbowaniem innych rozwiązań. Z pomocą przyjdą nam produkty, które są dostępne w naszym domu. Każdą z tych metod możesz powtórzyć lub spróbować innej, gdy efekty nie są zadowalające.

Pamiętaj, aby nie wyrzucać odzieży wierzchniej, gdy żadna z poniższych metod nie zadziała. Zanieś je w tym przypadku do profesjonalnej pralni, która się tym zajmie.

Sprawdź również: Kosmetyki z ceramidami – naturalna moc wygładzania skóry!

Usuń podkład płynem micelarnym

Podstawowym produktem, który radzi sobie z usunięciem kosmetyków jest nikt inny jak płyn do demakijażu. Wacik kosmetyczny zwilż w płynie micelarnym i zacznij pocierać zabrudzony obszar. Należy przecierać od końca krawędzi do środka plamy, aby się nie powiększyła. Po zabiegu wypierz ubranie. Pamiętaj, aby w tym przypadku nie pomylić płynu z mleczkiem do demakijażu, ponieważ na ubraniu mogą pozostać tłuste plamy.

Jak zmyć podkład płynem do mycia naczyń?

Z usunięciem zabrudzenia po podkładzie świetnie poradzi sobie płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość detergentu wlewamy do miski z ciepłą wodą. Następnie zabrudzoną odzież należy zamoczyć w mieszance i pozostawić tak na około godzinę. Po upłyniętym czasie wystarczy je wyprać jak zawsze. Zamiast płynu możesz też użyć np. szare mydło lub sodę oczyszczoną i postępować podobnie. 

Jak zmyć podkład benzyną ekstrakcyjną lub spirytusem? 

Na początek, aby zmyć plamę podkładu benzyną przed użyciem przetestuj na niewielkim obszarze zabrudzenia. Produkt może mieć niekorzystny wpływ na barwnik i uszkodzić ubranie. Po upewnieniu się, że materiał nie ulegnie zniszczeniu, ścierkę lub płatek kosmetyczny namocz benzyną i lekko przetrzyj nim plamę. Jeśli nie masz pod ręką tej substancji, alternatywnym rozwiązaniem jest spirytus. 

Usuń podkład za pomocą pianki do golenia 

Zaskakującym produktem również dobrze działającym jest pianka do golenia, która łatwo zmyje podkład z ubrań. Na plamę nakładamy produkt i pozostawiamy go na około 20 minut. Następnie kolejnym krokiem jest spłukiwanie zimną wodą. Cały zabieg powtarzamy drugi raz, ale tym razem na końcu płukamy w ciepłej wodzie.

Podsumowanie

Plama podkładu może być trudna do usunięcia, ale nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim należy zapoznać się z metką na ubraniu i wybrać odpowiedni rodzaj środka czyszczącego. Najlepszym sposobem jest użycie specjalnych preparatów do usuwania plam, ale istnieją też sprawdzone domowe techniki, np. pianka do golenia, płyn do mycia naczyń lub spirytus. Wypróbuj różne opcje, aby dowiedzieć się, co najlepiej zniweluje zabrudzenie i nie uszkodzi ubrania.